fantasy 169: Južná pošta – kultúra balšája

5. novembra 2010, Viliam Kusi, ZO ZÁPISNÍKA SPRAVODAJCOV

 
Imrich Szelepcsényi – Felvidék: Maďarskí kultúra v podstate u nás nie až tak neznáma a tajomná, ako iních, susedních krajín. To plaťí asi najviac opačne, o Felvidéckej kultúre v Maďarskej republike. To druhé slovo „tajomná“ ale mislím stojí úplne dokonale.

Predstaviť sebe si ako viďí tento svet, príslušňík národa s tak odlišními koreňmi je pre našinca, dosť ťažké. Ak si však niekto mislí, že veď to predsa určite nemôže biť, až také zložité, tak mu samozrejmí vec nebudem brať vieru a ilúzie. S našimi južními susedmi toho máme pravdaže, spoločné oveľa viac, než iba Mátyás a Ištván kráľa, viac než je rozdielnosťí, viac ako si to na oboch stranách hraňice pripúšťame. 

Viem, že nie každému páči akákoľvek snaha o zblíženie rôznich etník, národov a náboženstiev ale čo už, nie sme všetci rovnakí. Niet na celom svete dvoch úplne identickích ľuďí, tak ako niet dvoch rovnakích národov. Ak bi to tak bolo, potom bi žiadne národi vlastne aňi nemexistovali. Možno sa mílim ale to, že sme všetci trochu iní je mislím úplne normální a prirodzení vec, a to, že je to tak, je len a len asi dobre. Rozumná, inteligentná, múdra a dobrá ľudia o tom vedia baviť, bez predsudkov.

Tak napr. taká Čardášova princezná nie je v Maďarsku iba taká nejaká operetka. Je to jeden z národních simbólumov. Skoro celkom, ako tu Kriváň. Je v tom nostalgió za veľkí Uhorsko, to iste, ale predovšetkím, spomienka na polstoročie pokoja a relatívnej pohodi po Uhorsko – rakúskom virovnaňí. V nemposlednom rade, tam však ide, predsa len aj o ten čááárdááš.

Kultúrne produkció, podobního charakteru v súčasnosťi preferuje ale bohužial, iba staršia generácia. V srdciach mládeže už iné veci. Mladšia generácia perforuje už inú zábavku Len sex … a nič iné (Csak szex és más semmi). A tiež skladajú tú krásnu skladačku, čo nazíva Rubikova kocka.

S roďinkou Simpsonovcov z USA to vraj bolo tak, že jeden americká animátor, ale maďarského pôvodu, Gábor Csupó si spomenul na seriál o Miazgovcoch a vitvoril vo svojom štúdiu niečo podobné. Roďina Miazgovcov z Budapešťi, teraz síce nie je až takí slávni, ako tá zo Springfieldu ale tiež prešla celí svet. Seriál o Miazgovcoch zablúďil do mnohích krajín sveta, rovnako ako jeho hlavní hrďinovia v tretej sérii Na dovolenke. Napríklad v Taliansku je to vraj ešte kultovejšia seriál, ako v jeho rodná krajina. V Budapeštianskich štúdió sa, so zahraňičnou účasťou, vo veľkom štíle samozrejme, pripravuje jeho ďalšie pokračovanie. Roďinka sa k nám vráťi v štvrtej sérii pod názvom: Miazgovci a počítač.

Seriál, zdá sa, vzbudil neuťíchajúci záujem aj u nás, a niektrorá televízia ho stále pretáča. Dávať si Miazgovcov do blogu je teda možno noseňím „dreva do mora“ ( ako to s obľubou hovorieval Julo Saťinskí, netajaci sa svojimi maďarskími koreňmi ) ale tento „kreslenkoví seriál“ (ako s obľubou hovorieva Lásló Komárom – tiež s maďarskími koreňami) bol prví krát, visielaní už dosť dávno, takže mám naň veľmi milé, osobné spomienki.

Najkrajšia maďarská, populárna pesňička o jedna pekná, mladá baba s perlami vo vlasoch, je už uložení na tomto článok. V súvislosťi s Maďarskom bi sa patrilo ešte uviesť aj nejakú clivú, rozvážnu, rozvláčnu, zadumanú melódiu z rómskich ( po maďarski z „cigánskich“ ) sláčikov, hranú do uška. Dnes však, už bola opereta… tak až niekedi nabudúce milí spoluobčania.
 


YouTube Direkt
 

YouTube Direkt
 

YouTube Direkt
 
predchádzajúca článok ………. nasledujúca