Na nábreží Dunaja sa koná milá slávnosť. Pri príležitosti výročia parádneho príchodu Starých Maďarov do Karpatskej kotliny, bola pred niekoľkými minútami odhalená socha otca Árpáda. Odhalený Árpád „aťa“ je odetý do slušivého dlhého kaftanu a na hlave má špicatú čiapočku. Presne podľa najstaršej módy.
Maďari k nám prišli presne pred 1111 rokmi a myslím, že si už pomaly, na seba začíname zvykať.
Hneď vedľa stojí Ataturk – otec Turkov Mustafa Kemal. Horné Uhorsko síce nebolo súčasťou Tureckej ríše, muselo však platiť za „ochranu“. Turecké vojenské posádky dozerajúce na výber výpalného sa nachádzali aj na území Slovenska. Ak niektorá dedina neodovzdala predpísané množstvo naturálií, vrátane detí, Turci si všetko prišli zobrať sami a s úrokom. Malých detí bolo potom hneď dosť! Rakúskej cisárskej armáde s podporou celej EÚ sa podarilo Turkov z nášho územia dostať až po 150-tich rokoch. Ani sme sa im za to ešte poriadne nepoďakovali! Ataturk v prvej polovici 20. storočia, odel Turkov do čiernych oblekov a bielych košieľ, podľa aktuálnej módy v Paríži a nasmeroval späť do Európy.
Ataturka sme v jeho časoch mohli na verejnosti vidieť iba vo fraku s motýlikom, na podstavci však stojí, ako sa aj patrí v tureckom národnom kroji.
Ďalšia skulptúra v aleji dobyvateľov, znázorňuje Džingischána Temudžina. Mongoli sú dodnes hrdý na to, že ovládali Slovákov a okrem toho ešte takmer celú Európu a Áziu. Džingischánov syn Batu chán, využíval síce našu príslovečnú pohostinnosť 2 roky ale na tretí si povedal dosť a odcválal domov do Charchorínu. Zdá sa, že zo všetkých dobyvateľov, Mongoli boli najslušnejší.
Džingischán stojí na podstavci v chlpatej huni z pravého bronzu a v čiapočke, veľmi podobnej kopulám veží chrámu Vasilija Blaženého v Moskve.
Všetky vyššie menované národy tu zanechali po sebe, na prvý pohľad, viditeľné stopy. Sú to tak trochu aj naši otcovia a vďaka tomu sme taký zdravý národ.
Trochu ďalej, pretože na nábreží je stále dosť miesta, sa vraj chystá stavanie ďalšieho pamätníka. Postava chudého muža v sutane, spod širokého klobúka milo hladiaceho na všetko okolo a samozrejme do budúcnosti.
Čas plynie, ako voda v rieke Dunaj a naši dávny kontroverzný tatkovia sa na nás, nehodných synov a dcéry, budú musieť neustále pozerať.
…………………………………………
video – Na pozadí anglickej vzletnej piesne „Fly Fly“ vidíme ukážky z maďarského historického filmu „Honfoglaláš“ / Obsadenie vlasti /. Hlavnú úlohu Árpáda stvárnil Franco Nero.
– Pekná anglická pieseň o Ataturkovi. Klip je zložený z obrázkov z jeho pracovného aj súkromného života:
video – Naozaj to nechcem s Ataturkom preháňať ale aj na tomto videu môžeme ( asi po prvej minúte ) jasne pozorovať, jeho niektoré, na Turka netypické typologické znaky. Pán Kemal má bledú tvár a svetlomodré oči. Sú vari medzi predkami slávneho Turka aj tie deti ktoré osmanský bojovníci nakradli na Slovensku? Je teda otec Turkov tak trochu aj synom nášno národa?
– Pekná mongolská pieseň v angličtine. Klip zo života mongolskej mládeže:
…………………………………..
Dodatok: Priznávam, že na základe prvého videa si asi nie každý vedel utvoriť celkom presnú predstavu o príchode Starých Maďarov. Na žiadosť mnohých preto pridávam ďalšiu linku na video z filmu „Honfoglalás“.
kusi Trea ...Gréci údajne obývali... ...
trea Kusi, aby sme boli presní, ...
kusi Čokomilka ..ďakujem, že ...
cokomilka ...a Franco Nero si teda ...
cokomilka hm, mne sa teda nepáčia...... ...
Celá debata | RSS tejto debaty