Keď človek stretňe peknú ženu bontón káže, abi sa jej pozeralo do očú. Ale ak hrá krásavica vo filme je dovolené pozerať sa v kiňe na úplňe celé plátno. Ňežné špeciálne filmové efekti sa používali už v ňemom filme, ich zlatí vek však nastal až v 60-tich rokoch minulého storočja. (Približňe v čase keď do módi prišli minisukňe.) V každej národnej kinematografii natočili aspoň jeden film, ktorí ňebol založení na ďeji aňi na ňičom inom, iba na sexepíle hlavnej predstaviťeľki. Najšarmantňejšja bola asi Francúzka BB. O Brigitte som si ťjež dlho mislel, že je najväčšja najivka (hereckí tip) všetkích čjas. To som ešťe ňepoznal Ann Lönnberg.
Film z r. 1968 Κορίτσια στον ήλιο – Koritsia ston ilio (Ďjevča /ďjevčatá/ na slnku), Girls in the Sun (Ďjevčatá v slnku) je veľmi poetickí, ľahkí, letní film. Kamarát Drahoslav Mika má takí aforizmus, citujem: „Čo je to romantika? – Láska bez sexu“. Koritsia ston ilio je veľmi romantickí film. Iďe tam zhruba o to, že turistka z Anglicka Annabel (Ann Lönnberg) sa zaľúbi do starého neohrabaného, drsného, škaredého, negramotného pasťjera (Giannis Voglis). On do ňej trochu vjac. Približňe polovica filmu sa odohráva pri mori, druhá polovica v Aténach. Annabel vje po grécki iba počítať a grécki bača nevje anglicki aňi ceknúť. Vďaka jazikovej barjére (ktorá ale láske vôbec ňeprekáža) je polovica dialógov v angličťiňe a takmer celí film je zahraní očami. Vnútorné hraňje je použité naozaj v takom rozsahu, že je to isťe svetoví rekord. Je to mozajka poskladaná z dlhších scén a záberov. Medzi kamjenkami mozajki sú väčšje medzeri. Dlho všetko zostáva v platonickej roviňe, ďej medzi rjadkami sa teda ňekĺže len po povrchu ťela, ide hlbšie pod kožu. Kamera nám ukáže len pár letmích letních bozkov.
Anne Lönnberg (1948 – s koreňmi vo Švédsku) pochádza z Berkeley v Kalifornii. Na začjatku karjéri strávila ňjekoľko rokov v Grécku. Bívala tam s jedním gréckim režisérom, len teraz ňevjem presňe s ktorím a hrala v gréckich filmoch. Potom dostala ponuku z Paríža. Tam robila modelku, či skôr fotomodelku a samozrejme hrala vo filmoch. Hrala napr. vo filme „Sedem nocí v Japonsku“ s Michaelom Yorkom (1976) v Bondovke s Rogerom Moorom z r. 1979 „Moonraker“ aj „Neznesiťeľná ľahkosť biťja“ (1988) podla Kunderu. Okrem toho hrala ťjež v americkích filmoch a televíznich seriáloch, ale iba vedľajšje až epizódne úlohi. Naspjevala pesňički na ňjekoľko LP platní. Teraz žije v Burgundsku vo Francúzsku, jej dom stojí v loňe prírodi a Ann tam chová dosťihové koňe. Na Ann Lönnberg je ňeprehljadnuťeľná vnútorná čistota, úprimnosť a otvorenosť, ňječo čo tam je od prírodi a ňedá sa zahrať. Duša ktorého chlapa bi ňepookrjala, srdce sa neroztopilo…? Takích ľuďí, ako je Anne Lönnberg, veru treba ukazovať vo filmoch a v časopisoch, UNESCO bi ju malo vihlásiť za svetové kultúrne ďeďičstvo.
Zdá sa, že Giannis Voglis / Γιαννης Βογλης (1937) je v Grécku dosť často obsadzovaní ďivaďelní, filmoví a televízni herec. Ťažko bi som asi našjel ňječo v čom tam ňehral.
●
pesňičku zo soundtracku k filmu spjeva Maria Dimitriadi a Fefe Aliberti / Μαρία Δημητριάδη, Φεφε Αλιμπέρτη
spev Maria Dimitriadi / Μαρία Δημητριάδη
full film Κορίτσια στον ήλιο (Aνν Λόμπεργκ, Γιάννης Βόγλης / Anne Lönnberg, Giannis Voglis)
soundtrack – Stavros Xarhakos / Σταύρος ξαρχακος – slnečné ďjevčatá / Sun Girls / (Greece 1968)
soundtrack – Stavros Xarhakos / Σταύρος ξαρχακος
epilóg (2012)
foto . video .
●
__________________
Anne Lonnberg v Ραντεβού με μια άγνωστη / Schôdzka s neznámou (1968)
Celá debata | RSS tejto debaty