Mosty cez minulosť ( po východniarsky )

 
 S
pravodajcovia pracujú v teréne často vo veľmi ťažkých podmienkach a používajú rôznu techniku. Svoje správy posielajú zvyčajne na listoch zo zápisníka ale aj na disketách, CD platniach, LP platniach, magnetických páskach, mikrofilmoch alebo mikročípkoch. Pre lepšie utajenie sú správy kódované a zamiešané medzi nahratými pesničkami a videami. Ľahko sa mohlo stať, že nejaké to multimédium, ušlo mojej pozornosti a nejaká tá kultúra tam ešte zostala. Ak by teda nebolo niečo v poriadku, ak by aj toto ešte náhodou, nebolo od kultúry úplne očistené, tak sa samozrejme, veľmi ospravedlňujem.
 
 
Toňo Zemplin – Balassagyarmat: Ňeľem predcedove vlad, aľe i običajni Slovaci i Maďari utrimuju medži sobu žive stiki. A ja sebe tak dumam, že to dobra sprava ňeľem pre Sloveňsko aľe u tim pripadze i pre Maďarsko. Ket sce nahodu ňe maďarsky prezident, ta možece chodzic po mostoch z Dolňej žemi na Felvidek i naopak, keľo raz ľem scece.

Atmosfera i doprava na juhu bars husta. Na Dunaju u Prešporku jest vecej mostoch a po Oštrihom su išče daľše tri. Na rjekoj Ipeľ jich jest tiš das teľo. A richtuje še i vistavba daľšich, co verabože bars dobre i pozitivne!

Chcel bi mi še miľic, aľe ja rachujem s tim, že toto šicko budze furt malo. A tot trend podporuje i naša nova politicka strana Most – Hid, chtora ňebudze robic ňič, ľem budovac mosti.

Može še podari vivesc pare mostoch i na hraňicu z Rakuskom, Čechami, Poľskom a i na Dolňu žem, bo tam ľudze prechadzaju pres Dunaj vekšinu ľem u Pešč – Buďiňe.
( utrimuju – udržiavajú )


YouTube Direkt

 
Ďurču Šariš – Stakčin: Na vichodze mame za sušeda pejdzešat miľijonovi a na severe štiricec miľijonovi štat. Aľe šicke našo vladi, to jedno, či tote, co idu doľeva abo tote, co idu doprava, furt patra ľem na tot juh a na juh!

( šicke – všetky, tote – tie, patra – pozerajú, ľem – iba )
 
 
Jantek Goraľ – Tatranske Matliare: V pjontek třinastego še panu Vojčechovi Nienackemu stalo pare nedobryg vecy. Hned rano byl ze svojyj roboty v observatóriu na Lomnickim styče přepuscony. Zroňony Vojčech daľyj robjyl svoje uľubjone požiraňa dalekig galaxii na balkone jego bytu v Matliarag.

Nevšimnol ši, ze byt mu vykrada maskovany zlodžej. Baba Vojčecha go ze zlodžejem podvedže, ale neodyjdže š nim, nie, zostane pjykne doma.

Vojčechovi esce vykradňony byt še vypali a spoľnik z hora go vytopi. Kie nakonec pan Vojčech vidžal to syčko, zašpjyval ši svoju obľubjonu pesenku „Kiedy góral umiera“ a vyskocyl z balkona.

Zaš smola, byva na spodku.

Kukučkove godžiny nascenšče prave odkukaly polnoc. Překvapjona kukucka še len kukala, co še to robí.

( baba – manželka, spoľnik – sused )


YouTube Direkt


Pre všetkých, ktorí majú podobné čierne myšlienky, ako pán Vojčech, nasledujúca pieseň:


YouTube Direkt
 
( poznámka: Spravodajcom zakódovať správy pomáhali – Miroslava Brňušáková a Drahoslav Mika )
 
predchádzajúci článok ………. nasledujúci

Anna German

08.05.2025

_____ aktuálne Je 8. máj. V Slovenskej republike máme štátny sviatok. Je deň pracovného pokoja, všetci oslavujú. „Юлия Ковальчук – Три танкиста“ Táto kompozícia vyjadruje zúfalstvo, stratu a skazu, ktoré zanechávajú v ľudských srdciach hlboké rany. Je hlasom duše, ktorá prosí o mier, o [...]

Je koniec karnevalu

06.05.2025

_____ slávna cover verzia The Seekers – The Carnival Is Over / Koniec karnevalu (1967, Melbourne) Lúčim sa, moja jediná skutočná láska Spievame našu pieseň lásky Láme mi srdce opustiť ťa Karneval skončil Vysoko nad nami svitá Moje slzy padajú ako dážď Karneval skončil Už sa asi nikdy viac nestretneme Moje srdce tĺklo ako bubon [...]

Voláre

22.02.2025

Domenico Modugno sa narodil v starobilom mestečku Polignano a Mare, na opätku talianskej čižmy. Základnú školu dokončil trochu južnejšie v San Pietro Vernotico. Hovorí sa tam podobnou rečou, ako na Sicílii. sanremo 1958 Víťazná pieseň „Nel blu, dipinto di blu“ je do dnešných dní z festivalu najúspešnejšia. Vytlačili z nej 22 000 000 [...]

Čína SR Rusko Fico Putin stretnutie

Fico rokoval s Putinom medzi štyrmi očami a pre Zelenského má „vážne posolstvo“. Šéf Kremľa si aj zažartoval

02.09.2025 16:45

Premiér v Číne hovoril aj s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Tomáš Drucker,

V školstve chýbajú učitelia aj odborníci. Ministerstvo rieši nedostatok vyššími platmi aj legislatívou

02.09.2025 16:30

Drucker priznal, že problém s neatraktívnosťou učiteľského povolania sa zanedbával desiatky rokov.

zásah

Policajti udreli na gang, ktorý seniorov obral o skoro štvrť milióna eur

02.09.2025 16:27

Vyšetrovateľ obvinil celkovo šesť osôb a to za 16 skutkov spáchaných v rokoch 2024 až 202

Slovensko, Dražovce, Nitra, kostolík, NEST1 NEPOUZI

V okolí Nitry pozor na medveďa, navštívil obľúbené miesto

02.09.2025 16:07

Na miesto už vyrazili mestskí policajti.

Viliam Kusi

satira, básňički, kresbički, pesňički (píšem kusou slovenčinou)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 272
Celková čítanosť: 1089512x
Priemerná čítanosť článkov: 4006x

Autor blogu