Lada, Baba Jaga a samodiva

 
 Lada
– Bohyňa súladu, novej úrody, veselosti ale predovšetkým plodnosti a lásky. Iste preto naši predkovia obetovali Lade kohúta. Lada ich prosby potom samozrejme počúvla, veď inak by sme tu predsa neboli. Medzi Ladou a gréckou Afroditou sa dáva často rovnítko. Najviac modlitieb a piesní, predovšetkým svadobných o Lade sa zachovalo v srbochorvátčine.
 
K Lade sa napr. utiekali dievčatá keď nemali milého:
 lada200
„Vyslyš moje prosby Lada
nech zostanem večne mladá.
Každý lásku potrebuje
nech ma Branko pomiluje.
Oj, Lada, oj!“
 
Ale aj vtedy keď už mali frajera:
 
„Ten môj Branko trhá ruže
tebe Lada, krásny bože.
Srdcia naše skláňame ti
daj nám pekné zdravé deti.
Oj, Lada, oj!“
 
Chudák Branko potom veru mal čo robiť aby tých všetkých vymodlených potomkov uživil:
 
„Zatras Lada svoj mokrý plášť
nech sa spustí úrodný dážď.
Požehnaj našej úrode
nech nie je hlad v našom rode.
Oj, Lada, oj!“
 
 
Samodiva – Lesná víla, škodlivá démonická bytosť, taká strašná, zlá a krutá, že sa čuduje aj sama sebe.
 
Baba Jaga – V slovanskej mytológii je to také dačo ako striga alebo bosorka. Lietať vie aj v železnom mažiari, poháňa sa tak že vesluje tĺčikom. Rada vysedáva pri peci, na drevenej lavici. Na jednej nohe si sedí a tou druhou hompáľa. Je to ľudožrútka, delikatesou pre ňu sú predovšetkým malé, nezbedné deti, najme Janíčkovia a Marienky.
 
( poznámka: Všetko o bohyni Lade je svätá pravda, mystifikáciou sú iba verše modlitieb a jej schéma. Práve čítam peknú knižku od autorov Nadi Profantovej a Martina Profanta: Encyklopédia slovanských bohov a mýtov. )
 


YouTube Direkt
 
predchádzajúci článok ………. nasledujúci

Kazačok

08.05.2026

Dori je známa predovšetkým z dua so spevákom Wessom. Nežná blondínka a škaredý, veľký černoch, to muselo v Taliansku mnohých zaujať. V r. 1977 speváčku uniesla skupina banditov. Držali ju v zajatí v pohorí Supramonte na ostrove Sardínia. O štyri mesiace, po zaplatení výkupného 500 miliónov lír, Dori Ghezzi, bez újmy, prepustili. Keď bola v zajatí a zaspievala [...]

Dolná zem: Tisza – hladina stúpa

12.04.2026

Voľby v centre Karpatskej kotliny budú mať iste vplyv aj na okolité krajiny. Veď nikdy nemôžme dopredu vedieť čo nový líder vymyslí a čo bude na nás zase skúšať. Maďarsko je členom EÚ a Orbán sa snažil veci brzdiť a rozvracať. Získal si tým sympatie v Rusku aj v USA. Obe krajiny ho teraz v kampani podporujú. Keď som pozeral stretnutie Orbána a viceprezidenta Vancea [...]

Dlhou cestou

31.01.2026

Dlhou cestou je romanca skladateľa Borisa Fomina, slová napísal Konstantin Podrevskij. Nahrávka na platňu: Alexander Vertinskij 1926. Ruský emigranti v Paríži si Dlhou cestou pospevovali už o dva roky skôr. V prvej polovici dvadsiateho storočia bola pieseň zapísaná na platňu v podaní mnohých ďalších spevákov. Ruská zima je krutá. „Verchuška“ [...]

Irán

Uprednostňujeme rokovania s USA, sme však pripravení na vojnu, znie z Teheránu

30.06.2026 23:20

počas predchádzajúcich až takmer 60 dní sme neboli schopní vyviezť ani jediný barel ropy, informoval Kálíbáf.

European Union / EU /

Astronomická suma. Je známa cena za vstup Čiernej Hory do EÚ

30.06.2026 22:58

„To je ako veľmi lacná šálka kávy,“ uviedol pre Politico anonymný predstaviteľ EK.

Albania Kushner Protest Profiles

Polícia zadržala demonštrantov, ktorí hádzali vajcia na autá albánskych poslancov

30.06.2026 22:50

Od mája prebiehajú protesty proti výstavbe luxusného hotela Trumpovej dcéry Ivanky a jej manžela.

Francúzsko Štrasburg Európsky parlament europarlament europoslanci

Polícia podniká razie kvôli zneužitiu peňazí EÚ u euroskeptikov

30.06.2026 21:27

Operácia sa týka vyšetrovania skutkov z rokov 2019 až 2024.

Viliam Kusi

satira, básňički, kresbički, pesňički (píšem kusou slovenčinou)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 277
Celková čítanosť: 1182377x
Priemerná čítanosť článkov: 4269x

Autor blogu