Založ si blog

Tri mladé, blonďavé speváčky, ľúbia svoju vlasť. Môže mať migrant bledú tvár?

Migranti z Ázie a Afriky nachádzajú v Nemecku a v EÚ útočisko. Utekajú z krajín, kde vládnu mafie, oligarchovia alebo autoritatívne režimy. Prípadne sú tam miestne ozbrojené konflikty. Na susednej Ukrajine sa deje všetko naraz v jednom štáte. Tvárime sa, ako keby to bolo niekde na druhej strane zemegule. Migrantov z Ukrajiny, ktorí prišli o svoje domovy na východe krajiny a na Kryme, sme cez naše hranice nevpustili. Možno len preto, že nemajú tmavú pleť. Možno nám to Boh odpustí, ale Ukrajinci, ako by mohli…? 

 

NA VÝCHOD OD RAJA

Ukrajinci dnes môžu prísť do EÚ bez víz. Sú však aj ďalšie krajiny, obyvatelia ktorých trpia pod vládou oligarchov a štátnej mafie. My tomu dobre rozumieme. Rusko a Bielorusko pošliapalo slobody svojich občanov. Pustíme cez naše hranice migrantov z týchto krajín? Do Nemecka, samozrejme! Prečo si všetci myslia, že migranti musia byť len tmaví alebo farebný? Možno sa potom, ak do Nemecka budú prúdiť zastúpy migrantov z Ruska a Bieloruska, jasnejšie ukáže, či tam naozaj zaznávajú bielu rasu, alebo nie.

 

SVET MÁ ŠTYRI STRANY

Nedávno som priateľke na Ukrajinu chcel poslať pár pekných slovenských klipov. Na pekné slovenské pesničky. Tak som teda hľadal na internete. Hľadal, ale nájsť nemohol. Pekných slovenských piesní by bolo, ale to video prevedenie…? Nakoniec som, samozrejme, vybral asi tri, tie však tiež veľmi pripomínali amatérsky film. Čo už… malý národ… malá kultúra. Ak odrátam menšiny, koľko nás tu zostane…? Pár miliónov. To sa ani nedá porovnávať, aké možnosti majú väčšie národy. Ukrajinci, Rusi, Bielorusi… Je to škoda, že kultúru na východ od našich hraníc vôbec nepoznáme. Verejnoprávna televízia nám z kultúry na východe ponúka len niekoľko fragmentov. Pár ruských filmov, na ktoré narazili titulky ešte za totality. A ešte asi dva tie najlacnejšie ruské seriály… Nestratili sme náhodou kedysi v novembri a decembri v tlačenici na námestiach od tej vytúženej slobody niektoré kľúče?

_____

Tri krajiny – Ruská federácia, Bielorusko a Ukrajina – majú 30 rokov. (tri speváčky ešte nie) 

 


 

Sofija Škidčenko – „mynajuť dni, mynajuť noči“ / Софія Шкідченко – Минають дні, минають ночі; музика: Софія Шкідченко


Plynú dní aj noci plynú, míňa sa leto, šelestí. Zožltli listy, hasnú oči, zasnila myseľ, srdce spí. Všetko spí. Neviem či ešte žijem, či len tak vegetím. Či len svetom vlečiem sa, či zaplačem, či smejem sa. Osud môj, kde si? Kde si toľko? Vari nemám žiadny? Ak nemáš dobrého, Bože, daj ten zlý, daj zlý! Nenechaj zaspať blúdiaceho, srdce mrieť. Ako práchnivé drevo, svetom sa klátiť. Ale daj mi žiť, srdcom žiť, a ľudí milovať. Ak nie… do pekla s týmto svetom! Hrozné je byť lapený v reťazíach, zomierať v otroctve. Ešte horšie je – spať, len spať, byť slobodný ale spať. Zaspať na veky vekov, nezanechať za sebou žiadnu stopu. Svet nezaujíma či si žil, či nežil. Osud, kde si? Osud, kde si už? Nemám žiaden? Ak nemáš dobrý, Bože, tak daj ten zlý! Daj zlý! 

(Taras Ševčenko 21. decembra 1845)

 

Angelina Pipper – „belarusočka“ / Ангелина Пиппер – беларуская дзяўчына


Jarček, potôčik, veľký potok. Som bieloruské dievča, dievča s bielou tvárou. Moje svetlé obočie je ako páperie. Moje oči sú ako nevädze na poli. Tak som, taká som, Bieloruské dievča som. Pomáham mame v domácnosti, keď som smutná, piesne spievam. Bývam v našom drahom Bielorusku a som hrdá na svoju milovanú vlasť. Nehanbím sa za to, že hovorím našim jazykom. Nech moja pieseň letí blízko aj ďaleko.

 

Dar’ja Volosevič – „nebo slavjan“ / Дарья Волосевич (13 лет) – Небо славян


Padajú hviezdy, burácajú blesky, búrky sedlajú svoje kone. Pokoj a ticho kláštorov plynie nad zemou. Na vrchole sivých oblakov, tu pod rúchom neba sme sa narodili. Srnčiu stopu líže mráz, poháňa korisť celý deň. Chlad drží na uzde dym dedín. Fujavica – dcéra bielozubej zimy – pokorila svet snehovými závejmi. Tu v snehu sme vyrástli. Trápi nás, zvnútra nás zožiera semeno hordy, ohýba jarmo basurmanov. Ale v našich žilách vrie Slovanské nebo. Od čudských brehov až po ľadovú Kolymu, toto všetko je naša zem, toto všetko sme my. Za kopcom kujú sekery, aby sekali búrlivé hlavy. Ruská reč zvoní, ako železná (drôtená) košeľa votrelcom. 

 

slovníček:

ДарьяDar’ja“ – Darina, Dara, Dana aj Dáša 

Чудское озеро – Čudské jazero (Leží medzi Estónskom a Ruskom. Alexander Nevský tam v r. 1242 porazil križiakov.) 

Колыма́ – Kolyma (Rieka aj oblasť celkom na východe Ruska. Sú tam bohaté náleziská zlata. Miesto vyhnanstva a nútených prác.)

олень „oleň“ – jeleň aj sob

Басурма́н – Basurman (Je to ľudová skomolenina slova Musuľmane, teda moslimovia alebo inoverci všeobecne. Gogoľ to slovo používal v Tarasovi Buľbovi. Má aj hanlivý význam.) 

 

poznamky:

národy, ktoré majú taký dorast, ako moje dnešné speváčky, nemusia mať z ničoho obavy

preklady sú voľné 

spolupráca na preklade piesne „nebo slavjan“ a slovníček napísal Drahoslav Mika 

Vojdi do môjho srdca, Pola Raksa, Ukrajina má talent, Tmavá noc, Slot, Syn bolesti

08.05.2023

vojdi do môjho srdca Pred štyridsiatimi rokmi naša štátna televízia natáčala videoklipy (teraz už nie). Boli vysielané raz za týždeň v programe Triangel. Páčila sa mi hlavne Marcela Březinová. Tá pesnička je tiež veľmi pekná, objavná a moderná. OK Band – „Říkáš, že jsme si souzeni“ (1984) _____ Pola Raksa Herečka [...]

Husičky a Veronika. Kristínky. Daneliya. Barbara. Peter a víly

28.04.2023

Veronika Rabada – Husičky _____ chrystyna solovij Kristínka spieva praobyčajné Lemko-Rusínske ľudovky, pritom ale celá horí. To mladé dievča spieva rukami, nohami, celým svojim ukrajinským telom a celou svojou širokou ukrajinskou dušou. Mystickým výrazom a zanietením dostáva do tranzu aj plne vypredané štadióny. „Христина [...]

Autom po ceste. Prečo šoféri pijú? Političky či princezné? Za Dzurindu všetko rastie

22.02.2023

Na ornici sa stavať nesmie. Vrstvu ornice treba najprv oškrabať a preniesť inde. A to je asi tak všetko čo sa týka terénnych úprav, pred položením diaľnice. Namiesto ciest na juhu, by mohla rásť kukurica – hovoria moji známi. Namiesto ciest na severe by mohli rásť stromy – hovorím ja. Čo je viac? Nepochybujem o tom, že my tú diaľnicu, cez hory a lesy, nakoniec určite [...]

hrivna, Ukrajina, Kyjev

CNN: USA naliehajú na Ukrajinu, aby zosilnila boj proti korupcii

03.10.2023 20:07

Spojené štáty čoraz silnejšie naliehajú na Ukrajinu, aby pridala v boji proti korupcii, píše na svojej internetovej stránke americká televízia CNN.

fico, pellegrini, majerský

Sú na stole už len dve koalície? Fico štartuje rokovania. KDH uteká do opozície a Pellegrini už má svoju taktiku

03.10.2023 19:00

Začalo sa prvé kolo oficiálnych rokovaní o vzniku novej vlády. Pellegrini si uvedomuje svoju pozíciu čoraz viac a zrejme sa ju nebojí využiť.

Mondi SCP, Ružomberok

Výkonnejší kotol v ružomberských papierňach vraj zhorší ovzdušie. Spustili petíciu

03.10.2023 17:21

„Žijeme v dopravnom a ekologickom pekle. Obávame sa zhoršenia životného prostredia,“ komentuje plán výmeny starého kotla za podstatne výkonnejší mestský poslanec Ján Kuráň. Primátor hovorí o strašení.

Voľby 2023 / Volebná miestnosť /

Vo Vysokých Tatrách prišlo voliť viac turistov než domácich

03.10.2023 16:51

Vo Vysokých Tatrách odvolilo 4 064 voličov, z toho 2 089 na hlasovacie preukazy.

Viliam Kusi

satira, básňički, kresbički, pesňički (píšem kusou slovenčinou)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 264
Celková čítanosť: 950699x
Priemerná čítanosť článkov: 3601x

Autor blogu