Založ si blog

Príbehy a piesne Meteor, Budúcnosť, Sleduj ma, To dievča s tebou

Moja mama a sestra sa stále hádali, že kto je náš najlepší spevák. Gott či Matuška? Mne to bolo jasné, je to Václav Neckář. V našom rádiu neúnavne vyspevoval samé chytľavé melódie. „Mydlový princ“ potom ešte „Nie som gladiátor“ a podobne. Keď sa objavil v televízore, vždy tam robil nejaké šašoviny. Spieval aj s Helenkou Vondráčkovou a Martou Kubišovou. V mojom svete to boli najväčšie hviezdy. V našom starom kine na dedine som videl film „Šíleně smutná princezna“. Treba ešte viac argumentov za Vaška…?

O veľa rokov neskôr, chodil som už do posledného ročníka základnej školy, ma sestra volala na Neckářov koncert. V kultúrnom dome blízkeho mesta. Trochu som sa divil, že si na mňa spomenula ale bola to ponuka aká sa neodmieta. Sestra chodila na gymnázium a v sále kulturáku som sedel vedľa jej fakt veľmi obéznej spolužiačky. Vôbec mi to nevadilo, v tom čase sa mi pohodlne sedelo aj na polovici stoličky. Sústredil som sa teda na ten koncert, ani jednu pesničku som nepoznal.

Spevák, ktorí v televízii stále „skotačil“, teraz stál na mieste a spieval jak o dušu. Skupina Bacily hrala, ako keby to malo byť naposledy. Hosťujuci Otakar Petřina „jakbysmet“. Bol to „nářez“. Tak som vlastne objavil, že sú dvaja Václavovia Neckářovia, jeden v našich médiách – druhý na koncerte a na LP platniach. 

 

 

meteor 


 

 

„jsem“ 


 

 

Hej, pane zajíci (Cannes 1968) – Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, skupina Golden Kids bola v 1970 zakázaná 


 

 

poznámka: Ak niekto pozná lepší album na svete, ako Planetárium a Príbehy, piesne, balady 1, 2, napíšte mi to, prosím, do komentov. Na to by som sa veľmi rád pozrel (a vypočul). 

 

 

_____

 

 

 

„the future“ (bez komentára) 


text po mojej cenzúre:

Vráť mi moju noc bez spánku.

Môj zrkadlový labyrint, môj tajný život.

Je tu prázdno, nezostal mi už nikto, koho by som mohol mučiť.

Daj mi absolútnu moc nad každou žijúcou dušou.

A lahni si vedľa mňa, bejby! To je rozkaz!

Daj mi crack a brutálny sex. Vezmi posledný strom,

ktorý ešte zostal na zemi a napchaj ho do veľkej diery svojej kultúry.

Vráť mi Berlínsky múr. Vráť mi môjho Stalina a svätého Pavla.

Videl som budúcnosť, bratia a sestry! Je to masakra!

Veci sa rozletia do všetkých smerov, nezostane nič.

Nič čo poznáš! 

Strašná Hirošima sveta, prekročila náš prah.

Prevrátila celý náš duchovný poriadok.

Z tej strany ma nezavetríš, nikdy ma nespoznáš.

Som tvoj malý Žid, ten čo napísal Bibliu.

Videl som vzostup a pád mnohých národov.

Počul som ich príbeh, počul som ich nárek.

Láska je asi jediný spôsob, ako prežiť.

Zrúti sa celý zastaralý západný svet.

Vybuchne tvoj osobný život.

Budú lietať prízraky, budú horieť cesty.

A beloch bude tancovať…

Uvidíš svoju ženu visieť hore nohami, so spadnutými šatami.

A všetci tí mizerní, mrňaví básnici pôjdu práve okolo.

Recitujú verše, ako Charlie Manson.

Hovoria – Kajaj sa! Lutuj! Kajaj sa! Lutuj!…

Ale čo to, sakra, znamená?!

 

 

_____

 

Pesničku v podaní Saše Kapustiny mám už na svojom blogu v jednom článku, tu – úplne na konci. Myslím ale, že si zaslúži ešte aj krátky príspevok. 

Narodila sa v meste Jaroslavľ, teraz býva v Moskve. Napriek mladému veku má už za sebou, na svojom youtube kanáli, bohatú históriu. Má viac ako milión followerov. Je teda jasné, že svojim divákom a poslucháčom má čo ponúknuť. Stovky cover verzií pesničiek a veľa piesní vlastnej tvorby. Niektoré si natočila, zrežírovala a postrihala, ako videoklip. Bez pomoci kamarátok by to vraj ale nešlo. 

Saša Kapustina vysiela, približne 2x za týždeň, v priamom prenose, svoj program. Je veľmi obľúbený, spieva a hrá na želanie sledovačov.

Na internete používa prezývku „Kvašenaja“. Je to zároveň aj jej umelecké meno. Prečo práve Kvašenaja o tom som, napriek všetkej snahe, na celom webe nenašiel žiadnu zmienku. Zostane to pre mňa asi už navždy záhada. 

 

 

úplne prvé video (spred 9 rokov) 

„Reset“ – pesnička rappera Kravca 


 

 

ťažké začiatky

 

z vlastnej tvorby (7 rokov staré) 


 

 

zbor (2021)


 

 

koncert 


 

 

uličný stream Saši Kapustiny (22. 4.22)


 

 

stream (teraz)


 

 

_____

 

Françoise Hardy
zdroj

 

Narodila sa vraj počas bombardovania Paríža. Meno Hardy má po mame. Má aj otca ale pán Étienne Dillard bol ženatý. Mama pracovala ako účtovníčka a zostala slobodnou matkou. Otec bol riaditeľom továrne na výrobu počítacích strojov. 

Mama sa malej Françoise rada zbavovala, dávala ju starým rodičom. Nevedno prečo ale tí sa k nej nesprávali veľmi priateľsky. Najmä zo starej mamy mávala nočné mory. V dospelosti potom Françoise Hardy nedokázala skladať iné len melancholické piesne.

Otec, aj keď neochotne, Françoise finančne podporoval. Platil jej kláštornú školu a letné pobyty v Rakúsku. Každé letné prázdniny trávila s jednou rodinou, ktorá bývala pri Innsbrucku. Mama ju tam posielala pod zámienkou, aby sa dievča učilo cudzí jazyk. Cestovala do Rakúska vždy sama bez doprovodu Orient Expressom. Tak sa stalo, že Françoise úplne plynule hovorí tirolským nárečím. 

Z reality ťažkého života, bez citov, sa utiekala ku knihám, rada čítala. Keď si kúpili rádio, nastalo pre Françoise šťastné obdobie, hotové hody. Raz krútila gombíkom na rádiu a natrafila na vysielanie stanice Radio Luxembourg. Zoznámila sa s piesňami Elvisa Presleyho, Roya Orbisona a iných hviezd popovej monokultúry (neskôr aj stereokultúry). 

Spoznala jedného dosť zvláštneho chlapca z ich ulice. Stali sa kamarátmi. Bol len o niekoľko mesiacov starší a úplný blázon do hudby. Volal sa Jean-Philippe Smet. Neskôr si zmenil meno na Johnny Hallyday.

Pred svojimi šestnástimi narodeninami sa mladá Françoise hádzala o zem, že chce gitaru. Nakoniec jej ju teda rodiča kúpili. O dva roky neskôr sa platne s pesničkami, ktoré zložila, zaspievala a zahrala na svojej gitare, predávali na celom svete, od USA po Japonsko, v miliónových nákladoch.

Na začiatku roku 1962 nahrala 4 pesničky pre rozhlas a neskôr jej vydali aj prví singel. Časopis „Salut les amis / Ahoj kamaráti“ o nej uverejnil článok. Na sérii fotografií je Francoise v ich malom byte. S poličkou na knihy, s poličkou na platne a rádiom. Bol to vlastne vtedy celý jej svet.

Na Françoise oceňujem úprimnosť, prirodzenosť, inteligenciu. Chová sa zdržanlivo, nesmelo. Je to výnimočná žena a veľmi dobre sa na ňu pozerá. Filmový producenti sa snažili ukazovať ju vo filmoch. Ako herečka mala svoje limity – nikto nie je úplne dokonalý.

 

 

„Všetci chlapci a dievčatá“ 1962 je prvá pieseň, ktorú mala na platni. Z toho singlu sa do konca roka predalo, len vo Francúzsku, takmer milión kusov. 


(Všetci chlapci a dievčatá v mojom veku, chodia po uliciach vo dvojici. Všetci chlapci a dievčatá v mojom veku, poznajú čo je šťastie. Zoči voči a ruka v ruke. Ich láska nemá obavy z budúcnosti. Len ja som, ako za trest, sama v uliciach a nemilovaná. Som sama, pretože mňa nikto neľúbi. Moje dni a noci sú stále rovnaké. Bez radosti a plné nepríjemností. Nik nešepká do môjho ucha – „mám ťa rád“. Všetci chlapci a dievčatá v mojom veku, plánujú spolu budúcnosť. Všetci chlapci a dievčatá v mojom veku už dobre vedia, čo chcú. Len ja tu chodím nemilovaná. Len moje dni a noci sú stále rovnaké. Chlapci a dievčatá v mojich rokoch – teraz už viem komu patrí láska. Ako chlapci a dievčatá v mojich rokoch, želám si nech príde ten deň. Mám oči len pre neho a on len pre mňa. Mám ruku v jeho ruke. A budem mať v srdci nepokoj. Áno, ale ja budem zajtra zase sama, pretože mňa nemá nikto rád.) 

 

 

„Mademoiselle“ Hardy sa prvýkrát objavila v televízii 6. februára 1962. Zaspievala pieseň s názvom „To dievča s tebou“. V televíznom programe, vysielanom na vtedy jedinom kanáli RTF, vidíme, že Françoise charizma nechýba. Má 18 rokov a jej hviezda vyletela rovno hore. 


(Hmm, Hmm, áno, áno. V jeden večer som sa trochu nudila. Myslela som na teba, chcela som vrátiť ten čas. Chodila som na miestach, kam sme chodili spolu. Bol si to ty, koho som tam videla. Och, mala som hneď odísť. Ale už si ma zbadal. A bolo pekné, to dievča s tebou! Ako si jej to povedal – že som tvoja stará známa? Zostala som len krátko. Bola som veľmi smutná. Stále som ťa ešte milovala. Pre teba som však už nič neznamenala. A bolo pekné, to dievča s tebou! Ako si jej to povedal – že si ma kedysi poznal? Hmm, hmm, áno, áno.)

 

 

Vo filme „Čo je nové, mačička?“ z roku 1965 s hviezdnym obsadením, Françoise Hardy nemohla chýbať.


 

 

françoise hardy – toľko krásnych vecí…


(Aj keby som pustila tvoju ruku, bez toho, aby som stihla povedať „Uvidíme sa zajtra“, nič nepreruší naše puto. Aj keby som odišla, pretrhla väzby, láska je silnejšia ako ľútosť. Láska, ktorá rozbúcha naše srdce, túto bolesť pohltí. Premeňme olovo na zlato, je toľko krásnych vecí v živote. Na konci tunela uvidíme dúhu. A znova rozkvitne orgován, veľa krásnych vecí máme ešte pred sebou. A keď sa pozriem z druhého brehu, čokoľvek sa ti stane, budem s tebou, ako kedysi. Priestor, ktorý spája nebo a zem, ukrýva veľa tajomstiev. Ako hmla zahaľujúca úsvit, je toľko krásnych vecí, ktoré nepoznáme. Viera, ktorá rúca hory, spraví babie leto v tvojej duši. Mysli na to, keď zaspávaš, láska je silnejšia, ako smrť. Čas, ktorý spája nebo a zem, ukrýva to najkrajšie z tajomstiev. Mysli na to, keď zaspávaš, láska je silnejšia, ako smrť.)

Príbehy a piesne Tisíc rokov, Tancovala jedno leto, Strieborná rieka, Túžim, Ech vy cesty, Skryl sa mesiac, Z tvojej lásky

17.11.2022

Kedysi som si myslel, ako mnohí, že Christina Perri a Katy Perry sú sestry. A upodozrieval som Christínku, že žije len z megaslávy Katy. Ale, nie je to tak. Prepáč Christína! Christina Perri je úplne samostatná jednotka. Má poľské aj talianske korene. Vyrastala viac v objatí talianskej časti rodiny, takže sa aj cíti byť viac Taliankou. Taliankou z Pensylvánie, samozrejme. [...]

Príbehy a piesne – Mama má pravdu, Prečo nie som pekná, Pohár vodky, Ľúbim vás

05.10.2022

Elina Ivaščenko sa narodila v r. 2002, narodeniny má 9. januára. V súčasnej dobe býva v Brovary na Ukrajine. Je sirota, žije so starými rodičmi. Ako dieťaťu sa jej rovesníci posmievali, že má nadváhu. Toto všetko Elinu zocelilo a snažila sa pracovať na svojom talente. Vyhrala súťaž Hlas-deti, spievala aj vo finále X faktoru. MAMA HOVORÍ PRAVDU – Elina Ivaščenko a [...]

Vysnívaný idol žien. Matovič. Bohovia a Bohyne. Slovania

24.08.2022

Boha mali pri sebe už aj prví sedliaci v tzv. úrodnom polmesiaci na Blízkom východe pred desiatkami tisícročí. Sú to predkovia nás Slovákov, Slovanov aj všetkých národov s ktorými sa dokonale premiešali. Indovia boha volajú „bhaga“, Iránci „baga“ a všade platí, že kto má boha, je bohatý. PROGRAM NA DNES VOJNA A MIER: Keď je vojna, [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Viliam Kusi

satira, básňički, kresbički, pesňički (píšem kusou slovenčinou)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 259
Celková čítanosť: 879768x
Priemerná čítanosť článkov: 3397x

Autor blogu