Založ si blog

Príbehy a piesne – Mama má pravdu, Prečo nie som pekná, Pohár vodky, Ľúbim vás

Elina Ivaščenko sa narodila v r. 2002, narodeniny má 9. januára. V súčasnej dobe býva v Brovary na Ukrajine. Je sirota, žije so starými rodičmi. Ako dieťaťu sa jej rovesníci posmievali, že má nadváhu. Toto všetko Elinu zocelilo a snažila sa pracovať na svojom talente. Vyhrala súťaž Hlas-deti, spievala aj vo finále X faktoru.

MAMA HOVORÍ PRAVDU – Elina Ivaščenko a Oleh Vynnyk, desiaty ročník súťaže X faktor Ukrajina v roku 2019, hudba a slová: Oleh Vynnyk


(Kalina kvitne v čistej bielej farbe. Mama poúča dcéru: Choď, dievča, k ľuďom ale nedôveruj. Keď robíš čokoľvek, buď múdra. Nemiluj ženatých, potom budú problémy. Budeš často plakať, nebudeš šťastná. Matka pozná život, radí srdcom: Koho miluješ najviac, ten ťa najskôr zradí! Matka hovorí pravdu, preto je matkou. Mamu poslúchneš, osud je najlepšia matka. Matka hovorí pravdu, pravdu o tejto moci. Mami, povedala si! Mami, spýtala si sa! Kalina kvitne v čistej bielej farbe. Matka poúča, dievča počúva: Je nemožné žiť bez chýb. Je čas vydať sa! Je čas rozísť sa! Lásku stretneš tam, kde to neočakávaš. Ak nemáš priateľov, nepoznáš svojich nepriateľov. Nauč sa mlčať, buď krásna vo svojej duši. Buď múdra dcéra, nebuď všedná. / Vo videu sú slová prispôsobené na duet.)

 

 

MADAM

Dievčenská skupina Madam vznikla v roku 1986. O dva roky neskôr fungovala, ako predkapela Elánu. Bubeníkom kapely bol, napriek všetkému, chlapec. To svedčí o tom, že členky Madam neboli žiadne ortodoxné feministky ale len poctivé rokerky. Skladba „PREČO NIE SOM PEKNÁ“ nás presviedča, že ani so sebareflexiou dievčatá nemali žiadny problém.

Všelijaké kapely sa objavili v 80-tych rokoch v Československu ale bol som prekvapený. O inej dievčenskej rockovej skupine som toho, pred Madam ani po nej, naozaj veľa nepočul. Madam je proste unikát.

Speváčka Ingrid Kalmanová vyrastala v mestách Šahy a Dudince. Je pravá blondína (to viem, samozrejme, iba z počutia alebo som to niekde čítal). Skupina Madam sa po revolúcii rozpadla. Ingrida odišla do zahraničia. Spievala v rôznych dovolenkových destináciách, najmä v Španielsku. Posledných 15 rokov účinkuje na nemeckej výletnej lodi. Je šťastná. 


 

 

POHÁR VODKY GRIGORIJA LEPSA

Grigorij Leps (Lepsveridze, 1962) vyrastal na brehu Čierneho mora v meste Soči. Má gruzínske korene. Otec pracoval v mäsokombináte, mama, ako zdravotná sestra. V hudobnej škole vyštudoval hru na bicie. Po základnej vojenskej službe jeho kroky viedli do rôznych rockových kapiel. Venuje sa aj futbalu.

Spieva v baroch o ktoré v Soči, plnej rekreačných zariadení a hotelov, nie je núdza. Grigorij má úspech a je v meste veľmi známi a obľúbený. Mnohí chodia po baroch iba kvôli nemu, aby si vypočuli jeho spev a pesničky. Hrá a spieva každý deň a každú noc až do rána. To sa však dlhodobo nedá bez drog a alkoholu vydržať. Grigorij, aby vypadol z tohto rytmu, Soči opúšťa. Mal v tom čase okolo tridsiatky.

Dorazil nakoniec do Moskvy. Moskva je síce veľké mesto, aj spevákov je tam však dosť. Dosť ťažko sa tam podobný týpek vie presadiť. Grigorij v Moskve teda začal spievať v baroch. Hrá a spieva každý ďeň a každú noc, až do rána. To sa však dlhodobo nedá bez drog a alkoholu vydržať.


 

Noc ulice zametá,

hviezdnou vlečkou stálic.

Slov a bytia prostota

z nebeského mosta,

letí kŕdeľ vlasatíc.

 

Zabudnúť nikdy nechcem,

po tele keď prejde mráz.

Byť už navždy tvoj väzeň,

krásnu líniu kolien,

zbozkávať tak ešte raz.

 

Chcem len… fľašku vodky na stole,

prevracať ju hore dnom.

Ticho… bolí… ozýva sa len to zlé,

mesiac sa pridáva… výkrikom.

 

Nie je ľahké lásku mať,

nie, to nejde na povel.

Môžeš ďalej nechápať,

pokojne sa vychrápať

so stovkami ženských tiel.

 

Nechajte ma chvíľku tak,

mlčky hľadieť na lunu.

Naspäť mi už ušiel vlak,

prečo musím milovať,

prečo práve, práve ju.

 

Chcem len… fľašku vodky na stole,

prevracať ju hore dnom.

Ticho… bolí… ozýva sa len to zlé,

mesiac sa pridáva… výkrikom.

 

bolí… ozýva sa len to zlé,

mesiac sa pridáva… výkrikom.

 

poznámka: „Pюмка“ (rjumka) je v ruštine pohár na pálenku. Možno je to teda štamperlík. Slovo pochádza z tatárskeho jazyka. V tatárštine je to sklo. (v Čechách majú „sklenice“) Odkiaľ pochádza slovo štamperlík neviem. Teraz však nie sme v Rusku ale na Slovensku. Preto som vo voľnom preklade textu pesničky postavil, namiesto pohára, na stôl celú fľašu. 

 

 

ĽÚBIM VÁS

Pôvodne pesničku, niekedy v prvej polovici dvadsiateho storočia, spieval František Krištof Veselý. Video s Milanom Lasicom je, predpokladám, asi dvadsať rokov staré.


 

 

Elina (14) bola víťazkou v 3. sezóne „The Voice Kids – Ukraine“


 

 

všetky vystúpenia Eliny Ivaščenko v 10. ročníku X faktor – Ukrajina


 

 

Grigorij Leps a Alina Grosu – „Rjumka“ vodky na stole (žáner: šansón) text

hudobný maratón, 14. 11. 2015, športový areál „Olympijskij“, Moskva


 

 

Grigorij Leps zložil a naspieval pieseň „Si moja viera“ do historického seriálu „Sofia“. Viac o Sofii tu v článku na mojom blogu.


 

 

Ľúbim Vás, hudba: Gejza Dusík, text: Ján Ebinger-Devínsky


 

 

Helena Vondráčková a František Krištof Veselý – Klobúk prvého milovníka, hudba: Braňo Hronec, text: Kamil Peteraj (1976)


Autom po ceste. Prečo šoféri pijú? Političky či princezné? Za Dzurindu všetko rastie

22.02.2023

Na ornici sa stavať nesmie. Vrstvu ornice treba najprv oškrabať a preniesť inde. A to je asi tak všetko čo sa týka terénnych úprav, pred položením diaľnice. Namiesto ciest na juhu, by mohla rásť kukurica – hovoria moji známi. Namiesto ciest na severe by mohli rásť stromy – hovorím ja. Čo je viac? Nepochybujem o tom, že my tú diaľnicu, cez hory a lesy, nakoniec určite [...]

Čo s tým má láska, Gitara plače, Láska je modrá a levanduľová, Navždy, Heľenine oči

09.01.2023

Pochádza z malej osady v grófstve Durham, na severovýchode Anglicka (ešte severnejšie od Yorkshiru). Žije tam na farme spolu s rodičmi a dvomi mladšími súrodencami. S bratom a sestrou. Pomáha rodičom a pri tom si spieva. Skladá aj vlastné piesne. Na rovinu, mňa zatiaľ, poviem to tak, neoslovili. „America’s Got Talent“ 2018, zlatý „buzzer“ [...]

Príbehy a piesne Gitara a harmonika, Ako ľad, Srdce, Mladá na lásku, Pokoj Vám

25.12.2022

Tri talianske speváčky mi vždy nejak splývali dohromady. Pavone, Cinquetti a Malanima. Bolo to v prvej polovici sedemdesiatych rokov. Ich pesničky dávali v rádiu ale žiadne ďalšie informácie nezazneli. V časopise Slovenka, ktorú odoberala moja mama, ani v otcových Roľníckych novinách, sa toho o troch Taliankach veľa nepísalo. Ako vizerá Gigliola Cinquetti, Nada Malanima a Rita [...]

káčer

Káčer v Poľsku: Musíme brániť východné krídlo NATO a vytrvať v pomoci Ukrajine

31.03.2023 19:18

Minister dodal, že nepriateľský režim Ruska sa dlhodobo snaží podkopať bezpečnosť svojimi hybridnými, kybernetickými či špionážnymi aktivitami.

medvedí brloh

K útoku medvedice na lesníka pri Prievidzi došlo v blízkosti brlohu. Mala mladé

31.03.2023 17:20

Medveď na muža zaútočil vo štvrtok v bukovom poraste v Ostrej doline. Lesníci tam boli vysádzať stromčeky.

Sergej Lavrov

Lavrov: Západ sa stal existenčnou hrozbou pre Rusko

31.03.2023 17:00

Nová koncepcia ruskej zahraničnej politiky označuje Západ za existenčnú hrozbu pre Rusko, oznámil Sergej Lavrov.

vykrádal autá pomocou praku

Originálny zlodej. Na vykrádanie áut používal prak

31.03.2023 16:47

V novozámockých uliciach vykrádal autá 35-ročný muž pomocou praku. Už je obvinený.

Viliam Kusi

satira, básňički, kresbički, pesňički (píšem kusou slovenčinou)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 262
Celková čítanosť: 909832x
Priemerná čítanosť článkov: 3473x

Autor blogu