Založ si blog

Príbehy a piesne – Mama má pravdu, Prečo nie som pekná, Pohár vodky, Ľúbim vás

Elina Ivaščenko sa narodila v r. 2002, narodeniny má 9. januára. V súčasnej dobe býva v Brovary na Ukrajine. Je sirota, žije so starými rodičmi. Ako dieťaťu sa jej rovesníci posmievali, že má nadváhu. Toto všetko Elinu zocelilo a snažila sa pracovať na svojom talente. Vyhrala súťaž Hlas-deti, spievala aj vo finále X faktoru.

MAMA HOVORÍ PRAVDU – Elina Ivaščenko a Oleh Vynnyk, desiaty ročník súťaže X faktor Ukrajina v roku 2019, hudba a slová: Oleh Vynnyk


(Kalina kvitne v čistej bielej farbe. Mama poúča dcéru: Choď, dievča, k ľuďom ale nedôveruj. Keď robíš čokoľvek, buď múdra. Nemiluj ženatých, potom budú problémy. Budeš často plakať, nebudeš šťastná. Matka pozná život, radí srdcom:„Koho miluješ najviac, ten ťa najskôr zradí! Matka hovorí pravdu, preto je matkou. Mamu poslúchneš, osud je najlepšia matka. Matka hovorí pravdu, pravdu o tejto moci. Mami, povedala si! Mami, spýtala si sa! Kalina kvitne v čistej bielej farbe. Matka poúča, dievča počúva: Je nemožné žiť bez chýb. Je čas vydať sa! Je čas rozísť sa! Lásku stretneš tam, kde to neočakávaš. Ak nemáš priateľov, nepoznáš svojich nepriateľov. Nauč sa mlčať, buď krásna vo svojej duši. Buď múdra dcéra, nebuď všedná. / Vo videu sú slová prispôsobené na duet.)

 

 

MADAM

Dievčenská skupina Madam vznikla v roku 1986. O dva roky neskôr fungovala, ako predkapela Elánu. Bubeníkom kapely bol, napriek všetkému, chlapec. To svedčí o tom, že členky Madam neboli žiadne ortodoxné feministky ale len poctivé rokerky. Skladba „PREČO NIE SOM PEKNÁ“ nás presviedča, že ani so sebareflexiou dievčatá nemali žiadny problém.

Všelijaké kapely sa objavili v 80-tych rokoch v Československu ale bol som prekvapený. O inej dievčenskej rockovej skupine som toho, pred Madam ani po nej, naozaj veľa nepočul. Madam je proste unikát.

Speváčka Ingrid Kalmanová vyrastala v mestách Šahy a Dudince. Je pravá blondína (to viem, samozrejme, iba z počutia alebo som to niekde čítal). Skupina Madam sa po revolúcii rozpadla. Ingrida odišla do zahraničia. Spievala v rôznych dovolenkových destináciách, najmä v Španielsku. Posledných 15 rokov účinkuje na nemeckej výletnej lodi. Je šťastná. 


 

 

POHÁR VODKY GRIGORIJA LEPSA

Grigorij Leps (Lepsveridze, 1962) vyrastal na brehu Čierneho mora v meste Soči. Má gruzínske korene. Otec pracoval v mäsokombináte, mama, ako zdravotná sestra. V hudobnej škole vyštudoval hru na bicie. Po základnej vojenskej službe jeho kroky viedli do rôznych rockových kapiel. Venuje sa aj futbalu.

Spieva v baroch o ktoré v Soči, plnej rekreačných zariadení a hotelov, nie je núdza. Grigorij má úspech a je v meste veľmi známi a obľúbený. Mnohí chodia po baroch iba kvôli nemu, aby si vypočuli jeho spev a pesničky. Hrá a spieva každý deň a každú noc až do rána. To sa však dlhodobo nedá bez drog a alkoholu vydržať. Grigorij, aby vypadol z tohto rytmu, Soči opúšťa. Mal v tom čase okolo tridsiatky.

Dorazil nakoniec do Moskvy. Moskva je síce veľké mesto, aj spevákov je tam však dosť. Dosť ťažko sa tam podobný týpek vie presadiť. Grigorij v Moskve teda začal spievať v baroch. Hrá a spieva každý ďeň a každú noc, až do rána. To sa však dlhodobo nedá bez drog a alkoholu vydržať.


 

Noc ulice zametá,

hviezdnou vlečkou stálic.

Slov a bytia prostota

z nebeského mosta,

letí kŕdeľ vlasatíc.

 

Zabudnúť nikdy nechcem,

po tele keď prejde mráz.

Byť už navždy tvoj väzeň,

krásnu líniu kolien,

zbozkávať tak ešte raz.

 

Chcem len… fľašku vodky na stole,

prevracať ju hore dnom.

Ticho… bolí… ozýva sa len to zlé,

mesiac sa pridáva… výkrikom.

 

Nie je ľahké lásku mať,

nie, to nejde na povel.

Môžeš ďalej nechápať,

pokojne sa vychrápať

so stovkami ženských tiel.

 

Nechajte ma chvíľku tak,

mlčky hľadieť na lunu.

Naspäť mi už ušiel vlak,

prečo musím milovať,

prečo práve, práve ju.

 

Chcem len… fľašku vodky na stole,

prevracať ju hore dnom.

Ticho… bolí… ozýva sa len to zlé,

mesiac sa pridáva… výkrikom.

 

bolí… ozýva sa len to zlé,

mesiac sa pridáva… výkrikom.

 

poznámka: „Pюмка“ (rjumka) je v ruštine pohár na pálenku. Možno je to teda štamperlík. Slovo pochádza z tatárskeho jazyka. V tatárštine je to sklo. (v Čechách majú „sklenice“) Odkiaľ pochádza slovo štamperlík neviem. Teraz však nie sme v Rusku ale na Slovensku. Preto som vo voľnom preklade textu pesničky postavil, namiesto pohára, na stôl celú fľašu. 

 

 

ĽÚBIM VÁS

Pôvodne pesničku, niekedy v prvej polovici dvadsiateho storočia, spieval František Krištof Veselý. Video s Milanom Lasicom je, predpokladám, asi dvadsať rokov staré.


 

 

Elina (14) bola víťazkou v 3. sezóne „The Voice Kids – Ukraine“


 

 

všetky vystúpenia Eliny Ivaščenko v 10. ročníku X faktor – Ukrajina


 

 

Grigorij Leps a Alina Grosu – „Rjumka“ vodky na stole text

hudobný maratón, 14. 11. 2015, športový areál „Olympijskij“, Moskva


 

 

Grigorij Leps zložil a naspieval pieseň „Si moja viera“ do historického seriálu „Sofia“. Viac o Sofii tu v článku na mojom blogu.


 

 

Ľúbim Vás, hudba: Gejza Dusík, text: Ján Ebinger-Devínsky


 

 

Helena Vondráčková a František Krištof Veselý – Klobúk prvého milovníka, hudba: Braňo Hronec, text: Kamil Peteraj (1976)


Príbehy a piesne Tisíc rokov, Tancovala jedno leto, Strieborná rieka, Túžim, Ech vy cesty, Skryl sa mesiac, Z tvojej lásky

17.11.2022

Kedysi som si myslel, ako mnohí, že Christina Perri a Katy Perry sú sestry. A upodozrieval som Christínku, že žije len z megaslávy Katy. Ale, nie je to tak. Prepáč Christína! Christina Perri je úplne samostatná jednotka. Má poľské aj talianske korene. Vyrastala viac v objatí talianskej časti rodiny, takže sa aj cíti byť viac Taliankou. Taliankou z Pensylvánie, samozrejme. [...]

Príbehy a piesne Meteor, Budúcnosť, Sleduj ma, To dievča s tebou

02.11.2022

Moja mama a sestra sa stále hádali, že kto je náš najlepší spevák. Gott či Matuška? Mne to bolo jasné, je to Václav Neckář. V našom rádiu neúnavne vyspevoval samé chytľavé melódie. „Mydlový princ“ potom ešte „Nie som gladiátor“ a podobne. Keď sa objavil v televízore, vždy tam robil nejaké šašoviny. Spieval aj s Helenkou Vondráčkovou a Martou [...]

Vysnívaný idol žien. Matovič. Bohovia a Bohyne. Slovania

24.08.2022

Boha mali pri sebe už aj prví sedliaci v tzv. úrodnom polmesiaci na Blízkom východe pred desiatkami tisícročí. Sú to predkovia nás Slovákov, Slovanov aj všetkých národov s ktorými sa dokonale premiešali. Indovia boha volajú „bhaga“, Iránci „baga“ a všade platí, že kto má boha, je bohatý. PROGRAM NA DNES VOJNA A MIER: Keď je vojna, [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Viliam Kusi

satira, básňički, kresbički, pesňički (píšem kusou slovenčinou)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 259
Celková čítanosť: 879752x
Priemerná čítanosť článkov: 3397x

Autor blogu